Wycinanie i cięcie strumieniem wody

cięcie strumieniem wody

Jednym z kluczowych punktów naszej oferty jest cięcie wodą. Dysponujemy doskonałej jakości urządzeniem do cięcia strumieniem wodnym, którego głowica realizuje standardowe ruchy w osiach X,Y,Z a także ruchy kompensujące powstawanie stożka. Nasza maszyna dodatkowo wyposażona jest w mikrogłowicę do bardzo precyzjnych cięć. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zaoferować wycinanie wodą, które zapewnia niespotykane w tego typu maszynach rezultaty.

Wykonywane przez nas cięcie wodne obejmuje następujące zakresy:

 • 1500mm x 3000mm w 2 osiowym systemie pracy (X, Y, Z) do grubości 150mm, dokładność cięcia z tolerancją ±0,1m (w zależności od grubości materiału).
 • grawerowanie

Oferujemy niezwykle precyzyjne i efektywne cięcie, jak również grawerowanie strumieniem wodnym. Przedstawiamy zalety i zastosowanie proponowanej przez nas technologii.

Proponowane przez nas cięcie wodą dotyczy szerokiego zakresu materiałów. Wśród nich znajdują się:

 • wszystkie gatunki stali - nierdzewna, kwasoodporna, węglowa, narzędziowa, pancerna i wiele innych,
 • tworzywa sztuczne - poliwęglan, polipropylen, pianki, włókniny itp.,
 • szkło - m.in. klejone, witrażowe, warstwowe,
 • kamień - marmur, piaskowiec, granit i inne,
 • konglomeraty i ceramika - podłogowa, ścienna, blaty kuchenne itp.
 • drewno
Napis wycięty wodą w drewnie

Cięcie strumieniem wodnym jest doskonałą technologią, która zapewnia błyskawiczną obróbkę materiału. Jej zasada działania jest bardzo prosta. Każde urządzenie do wycinania wodą posiada specjalną głowicę, która pod bardzo dużym ciśnieniem wyrzuca odpowiedni strumień płynu. Niedużych rozmiarów otwór w głowicy, a także wysokie ciśnienie przyczyniają się do powstania energii umożliwiającej obróbkę praktycznie każdego materiału. Prędkość cięcia poprawia znajdujące się w wodzie ścierniwo.

Kaczka wycięta w metalu

Technologia umożliwiająca cięcie strumieniem wody posiada bardzo wiele zalet. Krawędzie obrabianych detali nie nagrzewają się oraz nie ulegają odbarwieniom, a wycinane elementy nie poddają się zniekształceniom. Wycinanie jest bardzo precyzyjne, a otrzymany dzięki niemu materiał nie wymaga dodatkowych obróbek. W porównaniu z innymi metodami, cięcie wodą trwa znacznie krócej.

Jeśli interesują Państwa profesjonalne usługi obróbki materiałów strumieniem wody, serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Zapewniamy konkurencyjny cennik usług oraz precyzyjne wykonanie każdego zlecenia. Zapraszamy do naszej siedziby, która mieści się miejscowości Plewiska (niedaleko miasta Poznań). Cięcie wodą wykonujemy szybko, rzetelnie i efektywnie. Przykładowe realizacje dostępne są w zakładce GALERIA.

Cięcie strumieniem wody – obróbka różnych materiałów

Nasza firma specjalizuje się m.in. w cięciu stali wodą. To metoda, która pozwala na obróbkę również innych materiałów:

 • metali kolorowych,
 • kamieni naturalnych,
 • ceramiki,
 • płyt drewnpchodnych
 • innych materiałów


Mrówka stworzona za pomocą cięcia metalu

Obróbka wykonywana jest pod wysokim ciśnieniem wody – wynoszącym z reguły ok. 4000 barów wraz z rozdrobnionym materiałem ściernym. Jeśli założymy, że odkształcenie materiału ze względu na rozgrzanie oraz zmianę struktury metalurgicznej nie są ważne, to – w zależności od materiału – cięcie wodą trzeba indywidualnie rozważyć pod kątem opłacalności już na poziomie grubości rzędu 5-8mm. Prędkość cięcia wodnego zależy od ciśnienia pompy i efektywności wytwarzania wysokiego ciśnienia. Wpływ na to ma również konfiguracja głowicy tnącej, a także grubość i właściwości materiału. Nie bez znaczenia jest też jakość krawędzi cięcia, średnica noża, ilość wykorzystanego materiału ściernego i jego jakość. Cięcie strumieniem wody pozwala ciąć metale o grubości do 150 mm. Jeśli natomiast chodzi o kwestię błędów kątowych krawędzi cięcia, to podczas wycinania wodą można uzyskać bardzo dobre jego odwzorowania przy równoczesnym dopasowaniu ciśnienia pompy, ilości ścierniwa i prędkości cięcia.

Cięcie stali wodą a laserem lub plazmą

Zalety cięcia strumieniem wodnym:

 • możliwość cięcia praktycznie wszystkich materiałów (niemetalicznych, zespolonych itd.) o grubości 0,1 mm do średnio 150 mm.
 • obróbka materiału odbywa się na zimno, dzięki czemu nie zmienia on swojej struktury, nie ma mikropęknięć, zahartowania miejscowego czy naprężeń wewnętrznych,
 • mała szerokość cięcia,
 • podczas cięcia traci się niewiele materiału,
 • z reguły niepotrzebna jest już dalsza obróbka wykańczająca,
 • doskonały sposób dla krótkich serii produkcyjnych.

Jeśli natomiast chodzi o cięcie laserem i plazmą, to są to metody, które nie sprawdzą się w przypadku materiałów niemetalicznych i zespolonych, ponieważ podczas procesu cięcia dochodzi do utwardzania materiałów oraz tworzenia się zadziorów. Przy wycinaniu laserem i plazmą potrzebna jest także dodatkowa obróbka (materiał odkształca się) oraz powstają trujące opary, z czym nie mamy do czynienia przy cięciu strumieniem wody.

Porównanie technologii

Właściwości technologiiPlazmaLaserCięcie wodą
Cięcie materiałów niemetalicznych Nie Nie Tak
Możliwość zastosowania wielu głowic Ograniczona Nie Tak
Cięcie wielowarstwowe Nie Nie Tak
Cięcie zespolonych materiałów Nie Nie Tak
Następuje utwardzanie materiału Tak Tak Nie
Tworzą się zadziory Tak Tak Bardzo małe
Konieczna dodatkowa obróbka Tak Tak W bardzo małym zakresie
Następuje strata materiału Tak Tak Bardzo mała
Precyzja cięcia 0,2 – 0,5 mm 0,1 mm 0,1 – 0,3 mm
Powstają trujące opary Tak Tak Nie
Grubość ciętego materiału < 80 mm < 25 mm < 305 mm
Następuje odkształcenie materiału Tak Tak Nie


Jeleń wycięty z tworzywa sztucznego Kątowniki

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 1. Jaka jest minimalna grubość materiału dla której przecinanie wodą jest opłacalne?
 2. Jak szybko jest cięty materiał?
 3. Jaka jest maksymalna grubość ciętego materiału?
 4. Czy występują błędy kątowe krawędzi cięcia?

Jaka jest minimalna grubość materiału dla której przecinanie wodą jest opłacalne?

W przypadku, gdy nie jest istotne odkształcenie materiału i jego struktury metalurgicznej spowodowane jego rozgrzaniem, skorzystanie z tej metody zaczyna być opłacalne przy grubości rzędu 5 – 8 mm.

Jak szybko jest cięty materiał?

Czas potrzebny na cięcie jest uzależniony od wielu czynników takich jak:

 • jakości krawędzi cięcia,
 • grubości materiału,
 • efektywności wytwarzania wysokiego ciśnienia,
 • ciśnienia pompy,
 • konfiguracji głowicy tnącej,
 • właściwości materiału,
 • średnicy noża,
 • ilości materiału ściernego,
 • jakości materiału ściernego,
 • ilości materiału, który ma być pocięty

Z powodu wielu zmiennych trudno jest podać średni czas cięcia tą metodą. W celu uzyskania odpowiedzi na czas realizacji usługi zachęcamy do kontaktu. Po otrzymaniu niezbędnych informacji, udzielimy Państwu precyzyjnej odpowiedzi.

Jaka jest maksymalna grubość ciętego materiału?

Najczęściej metodę tą stosuje się do cięcia materiałów o grubości wynoszącej do 150 mm, jednak pozwala ona na przecinanie na przecinanie materiału o grubości ponad 300 mm.

Czy występują błędy kątowe krawędzi cięcia?

Technologia ta pozwala na uzyskanie bardzo dobrego odwzorowania krawędzi kątowych. Wymaga to odpowiedniej regulacji ciśnienia pompy, doboru prędkości cięcia i wyboru odpowiedniego ścierniwa. Możliwe jest również zastosowanie odpowiednich systemów prowadzenia, które pomagają w optymalizacji skośnych pozycji głowicy, dzięki czemu krawędzie nie wymagają dodatkowej obróbki lub jest ona konieczna w minimalnym zakresie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem cięcia wodą. Odpowiemy telefonicznie lub mailowo na każde zapytanie.

"BROCAR" P.P.U.H. s.c. B. Kańduła D. Reimann-Kańduła
ul. Grunwaldzka 410, 62-064 Plewiska k. Poznania, woj. wielkopolskie
tel.: (61) 651-70-21, fax.: (61) 651-69-02, mail.: biuro@brocar.com.pl
tel.: (61) 651-79-05, fax.: (61) 867-37-78, mail: info@brocar.com.pl

i-info.pl